The Big Sit! 2010 Statistics

These statistics reflect information submitted by reporting circles. As teams continue to report their Big Sit! results, the statistics on this page will change to reflect up-to-the-minute information.

Team Information: Chambers Lake Early Birders

Captain: Larry Lewis
Location: Coatesville, Pennsylvania (United States)

Team Checklist

  1. Pied-billed Grebe Podilymbus podiceps
  2. Double-crested Cormorant Phalacrocorax auritus
  3. Great Blue Heron Ardea herodias
  4. Green Heron Butorides virescens
  5. Black Vulture Coragyps atratus
  6. Turkey Vulture Cathartes aura
  7. Canada Goose Branta canadensis
  8. Wood Duck Aix sponsa
  9. American Black Duck Anas rubripes
  10. Blue-winged Teal Anas discors
  11. Green-winged Teal Anas crecca
  12. Mallard Anas platyrhynchos
  13. Northern Pintail Anas acuta
  14. American Wigeon Anas americana
  15. Ring-necked Duck Aythya collaris
  16. Osprey Pandion haliaetus
  17. Bald Eagle Haliaeetus leucocephalus
  18. Cooper's Hawk Accipiter cooperii
  19. Sharp-shinned Hawk Accipiter striatus
  20. Red-shouldered Hawk Buteo lineatus
  21. Red-tailed Hawk Buteo jamaicensis
  22. American Kestrel Falco sparverius
  23. Merlin Falco columbarius
  24. Killdeer Charadrius vociferus
  25. American Woodcock Scolopax minor
  26. Ring-billed Gull Larus delawarensis
  27. Rock Pigeon (Feral Pigeon) Columba livia
  28. Mourning Dove Zenaida macroura
  29. Eastern Screech-Owl Megascops asio
  30. Great Horned Owl Bubo virginianus
  31. Chimney Swift Chaetura pelagica
  32. Ruby-throated Hummingbird Archilochus colubris
  33. Belted Kingfisher Megaceryle alcyon
  34. Red-bellied Woodpecker Melanerpes carolinus
  35. Yellow-bellied Sapsucker Sphyrapicus varius
  36. Downy Woodpecker Picoides pubescens
  37. Hairy Woodpecker Picoides villosus
  38. Northern Flicker Colaptes auratus
  39. Pileated Woodpecker Dryocopus pileatus
  40. Eastern Phoebe Sayornis phoebe
  41. Blue Jay Cyanocitta cristata
  42. American Crow Corvus brachyrhynchos
  43. Fish Crow Corvus ossifragus
  44. Horned Lark Eremophila alpestris
  45. Tree Swallow Tachycineta bicolor
  46. Northern Rough-winged Swallow Stelgidopteryx serripennis
  47. Barn Swallow Hirundo rustica
  48. Carolina Chickadee Poecile carolinensis
  49. Black-capped Chickadee Poecile atricapillus
  50. Tufted Titmouse Baeolophus bicolor
  51. White-breasted Nuthatch Sitta carolinensis
  52. Carolina Wren Thryothorus ludovicianus
  53. Ruby-crowned Kinglet Regulus calendula
  54. Eastern Bluebird Sialia sialis
  55. Swainson's Thrush Catharus ustulatus
  56. Wood Thrush Hylocichla mustelina
  57. American Robin Turdus migratorius
  58. Northern Mockingbird Mimus polyglottos
  59. Brown Thrasher Toxostoma rufum
  60. European Starling Sturnus vulgaris
  61. American Pipit Anthus rubescens
  62. Cedar Waxwing Bombycilla cedrorum
  63. Palm Warbler Setophaga palmarum
  64. Yellow-rumped Warbler Setophaga coronata
  65. Black-and-white Warbler Mniotilta varia
  66. Common Yellowthroat Geothlypis trichas
  67. Eastern Towhee Pipilo erythrophthalmus
  68. Chipping Sparrow Spizella passerina
  69. Field Sparrow Spizella pusilla
  70. Savannah Sparrow Passerculus sandwichensis
  71. Swamp Sparrow Melospiza georgiana
  72. Song Sparrow Melospiza melodia
  73. Lincoln's Sparrow Melospiza lincolnii
  74. White-crowned Sparrow Zonotrichia leucophrys
  75. White-throated Sparrow Zonotrichia albicollis
  76. Northern Cardinal Cardinalis cardinalis
  77. Indigo Bunting Passerina cyanea
  78. Bobolink Dolichonyx oryzivorus
  79. Red-winged Blackbird Agelaius phoeniceus
  80. Eastern Meadowlark Sturnella magna
  81. Common Grackle Quiscalus quiscula
  82. Brown-headed Cowbird Molothrus ater
  83. House Finch Haemorhous mexicanus
  84. Purple Finch Haemorhous purpureus
  85. American Goldfinch Spinus tristis
  86. House Sparrow Passer domesticus

Team Notes

Participants: Larry Lewis, Kathleen Pileggi, Abby Garzia, Kevin Fryberger, Rand McIlvaine, Carolyn Laskowski, Jeff Wahl, Anne Hurst, Anita Regester, Kitty Campbell, Howard Campbell, Jennifer Kempe, Sandy Moser, Rick Robinson, Steve Kopf, Debby Kern, Dirk Robinson, Linda Brown, Paul Early, Chris Rummel, Linda Rummel, Mary Blecker, Sue Geiger, Art Tahar, Lorraine Tahar, Sue Killeen, Joan Doran, Barry E. Blust, Lisa Tull, Mike Hawell, Doug Hughes, Judy Ford, Bill Snell, Ruth Snell, Blanche McKee, George Graham, Suzanne Roth, Troy Ott, Kitty Funk, Mary Alice Knox, Diane Lenk, Evan Lenk, Alyssa Hall, Bill Showers, Bob White, Patty Haug, Judy Stoltzfus, Don Stoltzfus, Regina Dvorshak, Fran DeMillion, Diane Hedges, Diane Brownfield, Arlene Swarner, John McNamara

Weather: Clear, Winds SW 5-10, Temperature 48-75

Location: Chambers Lake, Wagontown, PA

Time At Location: 12:00 Midnight to 7:00pm


Subscribe & Save!

ONE YEAR (6 ISSUES) of Bird Watcher's Digest magazine
GET FREE AND INSTANT ACCESS to our digital edition
SAVE 33% off newsstand prices
PAY ONE LOW PRICE of $19.99!
Scroll Up